به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان ، عبدالله گنجی ظهر امروز در نشست «رسالت دانشجو در قبال فسادهای اقتصادی» در دانشگاه اصفهان اظهار داشت: ریشه‌های فساد در کشور از دوران پساجنگ و در پی دویدن به دنبال تورم شکل گرفت.

وی افزود: فضای دانشجویی به لحاظ شخصیت‌سازی، کاذب است و شخصیت‌های کاذب ایجاد می‌کند و  در فضای دانشجویی، دانشجو احساس می‌کند مرجع است.

مدیر مسؤول روزنامه جوان ادامه داد: یک انگاره در خصوص دانشجویانی که کار تشکلی دارند این است که نسبت به حاکمیت اعتراض دارند؛ البته این مسأله ریشه‌های روانشناسی دارد.

گنجی اضافه کرد: جوانان در سن دانشجویی علاقه‌ای به نظارت و کنترل ندارند و حکومت که در پی نظم و قانون است با این مسأله مشکل پیدا می‌کند بنابراین این اعتراض بیشتر از آن که سیاسی باشد، ریشه روانشناسی دارد.

مدیر مسؤول روزنامه جوان با بیان اینکه دانشجو از مصلحت متنفر است و آن را نمی‌پذیرد، خاطرنشان کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم حکومت مصالحی دارد ولی دانشجو این فضا را قبول ندارد و چون جزئی‌نگر است، بیشتر به جزییات توجه می‌کند.

گنجی تصریح کرد: دانشجو در مسأله فساد، مشکل را سیستمی نمی‌بیند بلکه فکر می‌کند فقط باید یقه شخص فاسد را بگیرد.

وی با بیان اینکه از خصوصیات جوان این است که به اشخاص حب و بغض بسیار زیادی دارد، گفت: دو ویژگی ضدیت با ثروت و قدرت در دانشجو است که شخصیت او را می‌سازد.

مدیرمسؤول روزنامه جوان با اشاره به فسادهای ناشی از قدرت و ثروت اظهار داشت: دوری از قدرت و ثروت برای دانشجو دو خصیصه عدالت‌خواهی و آرمان‌گرایی را به همراه دارد؛ البته دانشجویان عدالت را با مساوات یکسان می‌دانند و اعتقادی به طبقات اقتصادی ندارند؛ نفوذ گسترده کمونیست در دانشگاه‌ها در ابتدای انقلاب ناشی از همین دیدگاه است و البته در همه جای دنیا به همین شکل است و دانشجویان همیشه چپ بوده‌اند.

وی با بیان تفاوت میان نقد حاکمیت و نفی آن، بیان کرد: نقد با نفی تفاوت دارد و هیچ حکومتی نفی خود را نمی‌پذیرد؛ باید مشخص شود به دنبال اصلاح وضع موجود هستیم یا به دنبال نفی وضع موجود، کسی که به دنبال نفی حاکمیت باشد این مسأله برای حاکمیت هزینه‌ساز خواهد بود.

گنجی با انتقاد از فضای حاکم بر جنبش دانشجویی امروز ادامه داد: جنبش دانشجویی در اوایل انقلاب تحلیل‌های عمیق‌تری نسبت به امروز داشت؛ اگر در برخورد با فسادهای اقتصادی نگاه سیاسی داشته باشیم اصل بحث ضایع می‌شود و دانشجو زیر سؤال می‌رود؛ در ایران فساد جناح نمی‌شناسد؛ انسان در هر صورت منفعت‌طلب است و حضرت علی می‌فرمایند «برای انسان هیچ‌چیز سخت‌تر از آن نیست که به منافع دسترسی داشته باشد و از آن بگذرد».

وی توجه جنبش دانشجویی به چند اصل در نقد حاکمیت را لازم دانست و در تشریح این اصول گفت: اطلاعات دقیق اصل نخست است؛ بر اساس گفته‌های رسانه‌ها، روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان به اطلاعات دقیق دست یافت چرا که کار رسانه‌ها بزرگ‌نمایی و یا کوچک نمایی است؛ از کلماتی که در موضع‌گیری‌ها استفاده می‌کنید شناخت کافی داشته باشید؛ آقای مرتضوی که روزی قاضی دادگاه بود مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر را به خاطر استفاده از یک کلمه در بیانیه که بار حقوقی داشت، محاکمه کرد.

مدیرمسؤول روزنامه جوان ادامه داد: زمان‌شناسی اصل بعدی است؛ دانشجو باید بداند در چه زمانی باید موضع‌گیری کند؛ رهبری نیز فرموده‌اند بدانید در چه زمانی چه حرفی را می‌زنید.

گنجی تصریح کرد: تقوا اصل بعدی است که دانشجو باید بداند موضع‌گیری‌های او شاید جنبه قهری نداشته باشد اما اثر اجتماعی دارد و ممکن است باعث بی‌آبرویی افراد شود.

وی در ادامه اصل چهارم را اصل استقلال جنبش دانشجویی توصیف کرد و یادآور شد: جنبش دانشجویی نباید به جناح‌ها وابستگی داشته باشد؛ اگر در موضع‌گیری‌ها از احزاب جانب‌داری شود؛ جنبش دانشجویی به بارکش احزاب سیاسی تبدیل می‌شود؛ در مبارزه با فساد باید رویه‌ها و سیستم را دید.

گنجی با اشاره به سه رکن دولتی، خصوصی و شبه‌دولتی در اقتصاد ایران، خاطرنشان کرد: ریشه 90 درصد فسادها در بخش شبه‌دولتی است؛ پول بیت‌المال را با اسم شرکت ملی می‌آورند و چند نفر را هم به عنوان هیأت مدیره معرفی می‌کنند و لذا مشخص است وقتی پول متعلق به شخص نیست فساد رخ می‌دهد؛ شرکت‌های ملی نفت و مخابرات به چه معناست وقتی پول بیت‌المال را عده‌ای اداره می‌کنند، دولت باید این شرکت‌های ملی را به معاونت تبدیل کند تا بتواند آن‌ها را کنترل کند.

وی در خصوص فیش‌های حقوقی نجومی ادامه داد: در سال 51 و زمان پهلوی، قانونی در مجلس ایران تصویب شد و این قانون در انقلاب به قوت خود باقی ماند که فیش‌های حقوقی نجومی نتیجه آن است و از لحاظ حقوقی نمی‌توان به آن‌ها ایرادی وارد کرد.

مدیرمسؤول روزنامه جوان رانت اطلاعاتی را یکی دیگر از دلایل فساد دانست و عنوان کرد: رانت اطلاعاتی یعنی عده ای محدود به یک سری اطلاعات محدود و سری دسترسی پیدا کنند؛ برای مثال در جلسه هیأت دولت یک فعالیت اقتصادی مصوب می‌شود و تصمیم بر آن می‌شود رئیس‌جمهور ماه آینده آن را رسانه‌ای اعلام کند اما به محض پایان جلسه فلان وزیر به خانواده خود خبر می‌دهد تا در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند؛ رانت اطلاعاتی سبب می‌شود عده‌ای یک‌ شبه راه صدساله بروند.

وی افزود: دانشجو برای مطالبه‌گری باید با رانت اطلاعاتی مبارزه کند؛ دانشجو باید تشخیص دهد کجا نیاز به ورود است؛ توانایی ورود دارد یا نه و اگر توانایی ورود دارد نیاز به یک عزم و اراده جدی است؛ جریان دانشجویی نباید تن پرورده و نازپرورده باشد و نباید برای کاری که انجام می‌دهد، مزدخواهی کند.

گنجی در پایان با انتقاد از فرهنگ اشتباه عجله برای پولدار شدن گفت: در کشور مد شده که اگر شخصی از بستگان به درجه‌ای از موفقیت و ثروت رسید ما نیز بخواهیم یک شبه به همان موفقیت‌ها برسیم؛ همین قضیه باعث بروز فساد و رانت در کشور می‌شود.

 

ارتباط با مسئول بسیج دانشجویی

شبکه های اجتماعی

کانال بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان @uisb_ir
کانال تلگرام فرکانس 313 @ferekanse313
کانال تلگرام پایگاه فنی و مهندسی @eng_uisb
کانال تلگرام پایگاه ادبیات @BasijAdabiatEsf
کانال پایگاه علوم تربیتی و روانشناسی @psychobasig
کانال تلگرام هیات مکتب الزهرا @maktabazzahra_esfahan