سعید زیباکلام: چرا مسئولان فکت شیت آمریکایی را رسما تکذیب نمی‌کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان، دکتر سعید زیباکلام مفرد استاد دانشگاه تهران، ظهر امروز در تالار صدر دانشگاه اصفهان در رابطه با بیانیه لوزان گفت: در روز ۱۳ فروردین امسال خانم موگرینی نماینده اتحادیه اروپا و آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از انجام مذاکرات بیانیه ای را به صورت مشترک قرائت کردند که میان متن این دو بیانیه ۳ مورد اختلاف وجود دارد که امیدوارم این اختلاف اشتباه لفظی بوده باشد که البته مسئله و نگرانی ما فراتر از این اختلاف متون است اما این بیانیه مطبوعاتی که یک صفحه بیشتر هم نیست جای بسی تحلیل و بررسی دارد.

تفاوت های بیانیه فارسی و انگلیسی در لوزان
زیباکلام با اشاره به فراز چهارم متن انگلیسی قرائت شده توسط خانم موگرینی خاطرنشان کرد: در این بخش قید شده که زمان غنی سازی، سطح غنی سازی و ذخایر غنی سازی ایران برای بازه های زمانی مشخص شده محدود می شود ولی مشخص نشده که این بازه های زمانی در کجا مشخص و مکتوب شده؟! این نشان دهنده آن است که این بیانیه به یک متن دیگری اشاره دارد.
وی ادامه داد: در مورد تحقیق و توسعه سانتریفیوژ ها که متقابلاً توافق شده، نه به گسترده شدن و نه به زمانبندی هیچ اشاره ای در هیچ کجای دیگر متن انگلیسی بیانیه نشده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به سخنان دکتر عراقچی در گفتگوی ویژه خبری ۱۵ فروردین اظهارداشت: ایشان گفته اند در بیانیه آمده که "به مدت ۱۰ سال فعالیت های هسته ای خود را کُندتر و محدودتر می کنیم." این ۱۰ سال اشاره به کدام متن دارد؟ در نطنز ۶ هزار و صد و چهار عدد سانتریفیوژ داریم که ۵ هزارتای آن در سطح ۶۷/۳ درصد غنی سازی می شود! سوال اینجاست که این ارقام با این دقت (تا دو رقم اعشار) چه معنایی دارد؟ اینها دقیقا کجا و در کدام متن مندرج و مکتوب شده؟ مشخص است که در متنی دیگر ثبت شده و آن متن محرمانه مانده است.
فکت شیت یا متن بیانیه لوزان به فارسی یا انگلیسی
زیباکلام به استناد سخنان دیگر وزیر امور خارجه تأکید کرد: در جای دیگر ایشان گفته اند: "من نمی گویم آمریکایی ها دروغ می گویند بلکه می گویم آنها در داخل کشور خود مشکلاتی دارند و با فشار روبرو هستند." آقای ظریف چرا علناً فکت شیت آمریکایی ها را تکذیب نمی کنید؟ چرا با کلمات بازی می کنید؟ دکتر عراقچی در جای دیگری می گوید: "هر دو طرف نقاط مثبت بیانیه از نگاه خود را برجسته می کنند و آن را اعلام می کنند و آمریکایی ها هم موارد توافق شده مورد نظر خود را برجسته کرده اند." این درحالی است که آمریکایی ها همین کار را در مورد توافق لوزان کردند و فکت شیت ارائه دادند.
وی با اشاره به فکت شیت آمریکایی اظهارداشت: وزیر امور خارجه آمریکا در یکی از مصاحبه های اخیر خود گفت: "آنچه که ما انتشار دادیم درست است و اگر کسانی شک دارند منتظر باشند و ببینند که ما آنها را یکی یکی اجرا خواهیم کرد" این در حالی بود که هیچ یک از اعضای گروه ۱+۵ حتی وزارت امور خارجه ایران آن فکت شیت را تکذیب نکرد؛ بنابراین نمی توان گفت که فکت شیت آمریکایی دروغ است.
زیباکلام اذعان داشت: جای هیچ تردیدی نیست که انتشار توافقنامه داخلی پس از توافق تلخ ژنو کار بسیار سختی است چرا که مردم می فهمند چه خبر است و اعتراضات خود را آغاز می کنند. متأسفانه پس مذاکرات طولانی یک دفعه شنیدیم که قرار نیست توافقنامه ای منتشر شود و فقط یک بیانیه ساده مطبوعاتی خوانده می شود؛ همه می دانیم که بیانیه چیزی است که بسیاری از تشکل های گروهی، صنفی و دانشجویی و هر چند وقت یکبار منتشر می کنند و صرفاً ارائه یک اظهارنظر و اظهار نگرش است و هیچ ارزش دیگری ندارد چرا که هیچ کسی را متعهد نمی کند.
تحریم ها و معنای لغو یا تعلیق تدریجی
وی ادامه داد: رئیس جمهور در سخنانی گفتند:" قرار ما در طول مذاکرات همواره بر لغو تحریم ها بوده"، در جای دیگری وزیر امور خارجه می گوید:"در طول مذاکرات تمام تحریم های اقتصادی، مالی، پولی و بانکی برداشته خواهد شد"! بخش تحریم ها در صفحه چهارم دارای ۸ ماده می باشد که بند اول آن باز هم فقط ایران را متعهد به اقداماتی کرده و تقریباً در تمام خط های بعدی هم اینطور بیان شده که فلان توافق ایران را ملزم کرده که تا الی الابد فلان کار را بکند یا نکند! در جای دیگری گفته شده اگر ایران به نحو راستی آزمایانه ای به تعهداتش عمل کند گشایش و امدادهایی برای تحریم برای آن در نظر گرفته می شود.
تغییر ماهیت دادن فوردو و اراک کم زمان می برد؟
زیباکلام خطاب به رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده هسته ای اضافه کرد: جناب آقایان روحانی، ظریف و عراقچی چرا می گویید تمام تحریم ها برداشته خواهد شد؟ تغییر ماهیت دادن فوردو و اراک کم زمان می برد؟ ماه ها و سال ها طول خواهد کشید تا این تغییر ماهیت ها انجام گیرد، ماه ها و سال ها طول می کشد تا نمایندگان آژانس بین المللی اتمی این مراکز را راستی آزمایی کنند؛ تازه بعد از این همه اقدام فقط تحریم های هسته ای لغو می شود.
وی در پایان گفت: جالب اینجاست که حتی تحریم های هسته ای هم پس از عمل کردن ایران به وعده هایش حفظ خواهد شد، بعید می دانم هر شش قطعنامه علیه ایران برداشته شود.

ارتباط با مسئول بسیج دانشجویی

شبکه های اجتماعی

کانال بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان @uisb_ir
کانال تلگرام فرکانس 313 @ferekanse313
کانال تلگرام پایگاه فنی و مهندسی @eng_uisb
کانال تلگرام پایگاه ادبیات @BasijAdabiatEsf
کانال پایگاه علوم تربیتی و روانشناسی @psychobasig
کانال تلگرام هیات مکتب الزهرا @maktabazzahra_esfahan